Remek, remek darab!
Ha színház - én azt mondom, Molnár Ferenc.
Ő igazán ért hozzá, hogyan tartsa fenn a figyelmet. Nem is a témaválasztás a leglényegesebb kérdés, hanem a szemszög amelyből pislogunk. Hogy honnan ragadjuk meg a cselekményt, kinek, minek a perspektívájából.
Adott egy történet, egy majdnem mindennapi történet : szerelmi bonyodalom. Egy gazdag lány, aki szegény fiút választ, hallottunk már ilyet - de mindezt egy bankár irodájában lejátszva nézhetjük végig. A bankigazgató - aki a tempót és a történéseket diktálja valójában mellékszereplője a pár életének, most erre az egy órára azonban főszereplővé válik.
Molnár Ferenc értett az emberi jellemekhez és tudta hogyan ábrázolja azokat. Ahogy a kortársai mondták: kisujjában van a színház!
Nem vagyok elvakult Alföldi Róbert rajongó, de ebben a darabban pompásan alakítja Norrison igazgatót.
1929-ben írta Molnár Ferenc az Egy, kettő, hármat és azt kell mondjam, egyetlen pillanatra sem válik unalmassá, hiába telt el 90 év, hiába gyorsult fel fogyasztói igényeket kielégítőre a színpad - ez a darab fenntartja önmagát, ezért nevezhetjük bátran remekműnek.
Itt szeretném ajánlani egy kedves osztálytársam blogját, aki jelenleg Indiában rendez Molnár Ferenc darabot (Az Ördög-öt) - mintegy ínyencségül:
https://szinhaz.hu/2018/09/25/valcz_peter_a_zuhany_alatt_ugrott_be_hogy_el_kene_stoppolni_indiaba